Достапни линкови

logo-print

Обама обезбеди гласови за договорот со Иран


Барак Обама

Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама обезбеди 42 гласа во Сенатот за нуклеарниот договор со Иран, што е доволно за да го задржи Конгресот да не изгласа резолуција со која се отфрла тој договор. Сенатот денеска ја почнува дебатата за овој документ. Со користењето на тактика на блокирање, демократите во Сенатот би можело да го поштедат Обама од ставањето вето за да го заштити договорот постигнат заедно со петте други светски сили за да се ограничат нуклеарните активности на Иран во замена за олабавување на меѓународните санкции.

XS
SM
MD
LG