Достапни линкови

logo-print

Ослободен сепаратистички лидер во Украина


Бунтовниците во источна Украина ослободиле сепаратистички лидер од притвор, откако бил држен во заробеништво четири дена. Андреј Пургин за Ројтерс изјавил дека денеска бил ослободен од вооружено лице во регионот Доњецк. Тој рече дека бил чуван во келија во „Министерството за безбедност“ откако бил заробен враќајќи се со автомобил од Русија. Пургин рече дека не разбрал зошто бил задржан. Тој беше истакнат претставник на бунтовниците по започнувањето на конфликтото на истокот во земјата во март 2014 година.

XS
SM
MD
LG