Достапни линкови

logo-print

Обама се залага за платено боледување


Американскиот претседател Барак Обама изјави дека ги искористил своите овластувања да ги обврзе фирмите кои работат за сојузната влада да им даваат платено боледување на вработените. Тој ова го рече на синдикалниот собир во Бостон по повод Празникот на трудот што вчера се славеше во Соединетите држави. Според Обама, републиканците кои се противат на оваа мерка веќе долго време ја уништувале американската економија. Околу 44 милиони американци во приватниот сектор немаат право на платено боледување.

XS
SM
MD
LG