Достапни линкови

logo-print

Русија започна воени вожби во централните области


Рускиот претседател Владимир Путин нареди воени вежби за брза борбена готовност во централниот воен окуг на Русија. Министерот за одбрана Сергеј Шоигу денеска соопшти дека во вежбата се вклучени падобранци и воена авијација за транспорт, како и авиони од други воени области. „Треба да ги проверемие можностите на падобранците во услови на распоредување на големи растојанија и нивната подготвеност за слетување на непзнати аеродроми, рече тој. Шоигу додаде дека воените вежби кои ќе траат до 12 септември исто така имаат цел да ја тестираат подготвеноста на Министерствата за здравство и земјоделстово да ги извршуваат своите задачи во услови на војна.

XS
SM
MD
LG