Достапни линкови

logo-print

Потрага по отпаднички заменик министер во Таџикистан


Душанбе

Душанбе

Таџикистанските безбедносни сили ја продолжуваат потрагата по отпадничкиот поранешен заменик министер за одбрана Абукхалим Назарзода по судирите околу Душанбе пред три дена во кои загинаа 26 луѓе, вклучувајќи девет полицајци и 11 милитанти. Тој и неговите следбеници успеале да избегаат откако на 4 овој месец нападнале едно складиште со муниција и полициска станица. Претседателот Емомали Рахмон изјави дека нападите биле извршени од исламистички милитанти кои сакаат да го соборат од власт. Назарзода е поранешен член на Обединетата опозиција во Таџикистан, коалиција меѓу демократи, националисти и исламски сили која се бореше против владините сили во граѓанската војна за време на деведесетите години од минатиот век.

XS
SM
MD
LG