Достапни линкови

logo-print

Ирачки воздушни напади врз милитанти на ИД


Пентагон потврди дека ирачката војска извела воздушни напади против милитантите на Исламската држава за прв пат со авиони од типот Ф16 купени од Соединетите држави. Ова, според портпаролот на Пентагон Питер Кук, бил значаен момент во кампањата против милитантите. Во Багдад е соопштено дека во изминативе неколку денови биле изведени 15 воздушни напади врз позиции на ИД во Салахедин и Киркук. Ирак од Соединетите држави има купено 36 авиони Ф16.

XS
SM
MD
LG