Достапни линкови

logo-print

Протест во Молдавија за оставка на шефот на државата


Организаторите на масовниот протест во молдавскиот главен град Кишињев подигнаа шатори најавувајќи дека ќе останат таму се додека оставка на поднесе претседателот на државата Николае Тимофти и не бидат организирани предвремени избори. До овие барања дојде поради аферата за банкарска проневера на околу милијарда долари. Демонстрантите бараат оставка и на гувернерот на Народната банка на Молдавија. Полицијата соопшти дека околу 60 илјади луѓе учествуваа на протестите пред владата во Кишињев.

XS
SM
MD
LG