Достапни линкови

logo-print

Шојбле бара од ЕУ единствена реакција спрема бегалците


Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле ги повика сите земји на Европската унија на единствена реакција спрема бегалската криза за да се зачуваат мирот и вредностите на Стариот континент. Тој изјави дека Европа треба да докаже дека сака зачувување на мирот и слободите како суштински модел на едно општество. Тој покрај, кризата со бегалците ја спомна и кризата со еврото, како и со климатските промени. Во Германија само во текот на вчерашниот ден пристигнале околу 10 илјади бегалци.

XS
SM
MD
LG