Достапни линкови

logo-print

Експлозија во близина на џамија во Ташкент


Бомба експлодираше во близина на џамија во узбекистанскиот главен град Ташкент, каде контроверзен имам порано беше главен свештеник. Експлозијата се случи веднаш по денешната петочна молитва. Полицијта за Радио Слободна Европа потврди дека експлозијата се случила со импровизиран експлозивен материјал, оставен на автобуска станица. Полициските претставници велат дека нема повредени од експлозијата и додаде дека го бараат осомничен за кој очевидци рекле дека ја оставил бомбата и побегнал.

XS
SM
MD
LG