Достапни линкови

logo-print

Израел им забрани на новинарите да изразуваат свои ставови


Израелскиот парламент усвои закон со кој на новинарите во државните медиуми им се забранува во програма која се емитува во живо да ги изнесуваат своите ставови. Израелските новинари веднаш го критикуваа законот, оценувајќи дека владата сака да ја задуши слободата на изразување и да ги замолчи оние што не се согласуваат со нејзините потези. Во законот се наведува дека целта на забраната е избегнување на еднострани ставови, предрасуди и лични ставови на поединци, како и етикетирање. Израелските власти прецизираат дека забраната се однесува само за емитувањето вести.

XS
SM
MD
LG