Достапни линкови

logo-print

На русите во Украина им се забранува работа во медиумите


Украинскиот парламент усвои забрана руските државјани да бидат вклучени во работењето на електронските медиуми во Украина. Во забраната се наведува дека „никој кој е агресор во Украина“, не смее да биде вмешан во работата на телевизиските и на радио станиците. Претходно украинскиот национален совет за безбедност ја означи Русија како агресор на Украина. Парламентот ги повика медиумите да објават целосни информации за нивните сопственички структури.

XS
SM
MD
LG