Достапни линкови

logo-print

Узбекистан не дозволува формирање на странски воени бази


Узбекистанскиот претседател Ислам Каримов ја отфрли можноста за формирање на било која странска воена база во неговата земја. Зборувајќи денеска во Ташкент на 24-годишнината од независноста на Узбекистан, Каримов исто така рече дека узбекистанските армиски сили никогаш нема да бидат инволвирани во воени активности во странство. Изјавата на Каримов доаѓа откако САД соопшти дека побарале од Ташкент да се вклучи во мултинационалната коалиција против групата на Исламската држава.

XS
SM
MD
LG