Достапни линкови

logo-print

Шефот на иранскиот парламент за нуклеарниот договор


Претседателот на иранскиот парламент Али Лариџани изјави дека го поддржува нуклеарниот договор со светските сили со кој се ограничуваат иранските нуклеарни активности во замена за олеснување на санкциите. Тој ова го изјави за време на светската конференција на претседателите на парламентите што се одржува во Њујорк. Пред два дена иранскиот претседател Хасан Рохани изјави дека е против тоа, иранскиот парламент да гласа за нуклеарниот договор, бидејќи доколку мине тогаш тој прераснува во законска обврска.

XS
SM
MD
LG