Достапни линкови

logo-print

Талибанците призаа дека ја прикривале смртта на Мула Омар


Талибанскиот лидер, Мула Мохамед Омар.

Талибанскиот лидер, Мула Мохамед Омар.

Талибанците денеска признаа дека повеќе од две години ја прикривале смртта на нивниот лидер Мула Мохамед Омар, потврдуваејќи дека тој умрел во 2013 година, како што соопштија безбедносните служби на Авганистан. Милитантната група фо јули објавуваше извештаи во името на Мула Омар, кој не беше виден во јавност откако Талибанците беа соборени од власта во Кабул во 2001 година. Во соопштението на Талибенците е наведен точниот датум на смртта на Мула Омат, велејќи дека тоа се случило на 23 април 2013 година.

XS
SM
MD
LG