Достапни линкови

logo-print

Парламентарни избори во Египет на 18 октомври


Каиро

Каиро

Во Египет ќе бидат одржани парламентарни избори во две фази кои ќе почнат на 18 и 19 октомври, соопшти вчера изборната комисија. Изборите, први откако претседателот Абдел Фатах ал Сиси ја презеде власта требаше да се одржат уште во почетокот на минатата година, но беа одложени поради недостиг на изборна регулатива. Втората фаза на изборите ќе со одржи на 22 и 23 ноември. Египет е без парламент од 2012 година.

XS
SM
MD
LG