Достапни линкови

Пехарот од Охридскиот маратон во рацете на Македонец


Претседателот Ѓорге Иванов на почетокот на Охридски пливачки маратон во Охрид, Македонија.

Претседателот Ѓорге Иванов на почетокот на Охридски пливачки маратон во Охрид, Македонија.

Претседателот Ѓорѓе Иванов им ги врачи пехарите и наградите на победниците на годинешниот, 29-ти по ред Охридски пливачки маратон, македонскиот пливач Евгениј Поп Ацев и италијанката Аличе Франко.

Претседателот Иванов, во своето обраќање истакна дека со својот квалитет и богатата традиција, Охридскиот маратон си обезбеди место на мапата на најзначајните пливачки натпревари.

Инаку, Поп Ацев е првиот македонски пливач што победи на маратонот во изминатите 29 изданија колку што маратонот на Охридскиот маратон е на „Гран-при“ програмата на трки на отворени води на Светската пливачка федерација. Тој патеката „Климе Савин“ од Свети Наум до Охрид долга 30 километри ја преплива за 5:39:42 часа. На неговата колешка од Италија, најдобрата во женска конкуренција Аличе Франко и беа потребни 5:44:03 часа за да го преплива Охридското Езеро.

XS
SM
MD
LG