Достапни линкови

logo-print

Унгарија се огради со бодликава жица


Унгарија соопшти дека завршила со поставување на бариерата од бодликава жица во должина од 175 километри, долж границата со Србија, со цел да го спречи преминувањето на мигрантите на нејзина територија. Ова го соопшти министерството за одбрана, кое додаде дека зад бодликавата жица, армијата гради и 4 метра високата ограда.

Унгарија која е земја членка на Европската Унија и на Шенген зона пресретна 140 илјади мигранти кои доаѓаат од воени зони од Блискиот Исток и Африка.

XS
SM
MD
LG