Достапни линкови

logo-print

Бајден со критика за проруските сепаратисти во Украина


Американскиот заменик претседател Џо Бајден ги критикува про-руските сепаратисти во Украина поради заканите да преземат поголема територија и да одржат свои избори. Белата куќа соопшти дека во телефонскиот разговор на Бајден со украинскиот претседател Петро Порошенко му понудил поддршка за уставните амандмани кои Порошенко ги предлага за децентрализација на власта и одржување на локални избори.

Бајден строго ги критикува изјавите на сепаратистичките лидери кои искажуваат намера за преземање на дополнителна територија и одржување на локални избори надвор од украинската легислатива, што е во спротивност со договорот во Минск, стои во соопштението на Белата куќа.

Бајден го пофалил Порошенко за постигнатиот договор со украинските кредитори за преструктуирање на долгот.

XS
SM
MD
LG