Достапни линкови

logo-print

Ердоган ја одобри привремената влада на Давутоглу


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган синоќа го одобри составот на привремената влада, предложена од премиерот Ахмет Давутоглу. Во предложената привремена влада првпат е вклучена и една курдска партија.

Давутоглу пред три дена ги повика опозициските партии да преземат дел од одговорноста и да се вклучат во привремената влада, нудејќи им министерски места. Ердоган го овласти Давутоглу да формира привремена влада, која ќе раководи со земјата до новите избори, што ќе се одржат на 1. ноември. Привремената влада е формирана откако пропаднаа двомесечните за формирање на владејачка коалиција по изборите на 7. јуни, кога владејачката Партија на правдата и развојот (АКП) првпат од 2002 година го изгуби мнозинството.

XS
SM
MD
LG