Достапни линкови

logo-print

САД го повика Иран да ослободи поранешен маринец


Американскиот државен секретар Џон Кери го повика Иран да го ослободи поранешниот американски маринец Амир Хекмати од четиригодишниот „неправеден притвор.“ На 29 август ќе биде одбележана четиригодишнината од затворањето на Хекмати, за како што Кери вели „лажни обвинувања за шпионажа“, додека Хекмати посетувал роднини во исламската република. „Ги повторуваме нашите повици до иранската влада да го ослободи Амир од хуманитарни причини“, вели Кери.

XS
SM
MD
LG