Достапни линкови

logo-print

Русија лансираше ракета со комуникациски сателит


Русија успешно лансираше ракета носач со британски сателит, во првото вакво лансирање отако во мај поради дефект на моторот беше уништен комерцијален сателит. Руската Федерална вселенска агенција Роскосмос соопшти дека ракетата Протон-М која го носи комуникацискиот сателит Инмарсат-5 Ф3, денеска како било планирано е лансирана од космодромот Бајконур.

XS
SM
MD
LG