Достапни линкови

logo-print

БиХ се подготвува за евентуален прилив на имигранти


Босанскиот министер за безбедност Драган Мектиќ изјави денеска дека властите на Босна и Херцеговина се подготвуваат за евентуален прилив на бегалци од арапските и африканските земји. Мектиќ не прецизираше во што се состои нивната подготовка. „Босанските власти сметаат дека ограничувачките мерки, преземени од Унгарија, која гради ограда на границата со Србија за заштита од имигранти, може да принуди некои од нив да побараат други патишта кон земјите од Европската унија, евентуално преку БиХ, истакна Мектиќ.

XS
SM
MD
LG