Достапни линкови

logo-print

Украина постига договор за реструктуирање на долгот


Украинската министерка за финансии Натали Јарешко соопшти дека Киев постигнал договор со меѓународните кредитори за реструктуирање на долгот, според кој дел од долгот од 18 милијарди долари ќе биде отпишан, а остатокот ќе биде продолжен до 2019 година. Јарешко изјави дека според договорот 20 проценти од долгот се отпишани и дека исполнети се сите цели поставени од Меѓународниот монетарен фонд (ММФ). Таа истакна дека тие 20 проценти ќе бидат искористени и употребени за социјална заштита и за националната одбрана.Цените на украинските обврзници се зголемија, по веста за договорот.

XS
SM
MD
LG