Достапни линкови

logo-print

Нови жртви во конфликтот во источна Украина


Украинскиот армиски портпарол соопшти дека седум припадници на армијата се убиени, а 13 повредени во последните 24 часа во борбите против проруските сепаратисти. Ова се најголеми загуби за украинската војска на дневно ниво од средината на јули, откако насилствата продолжуваат да го ставаат на тест договорот за прекин на огнот стар шест месеци. Жртвите доаѓаат откако американскиот претседател Барак Обама и германската канцеларка Ангела Меркел зборуваа за порастот на насилствата во источна Украина и покрај постигнувањето на договорот во февруари во Минск. Во вчерашниот повик до германската канцеларка, Обама потенцирал дека киев ги имплементирал обврските според договорот од Минск и повторил дека Русија мора да го направи истото.

XS
SM
MD
LG