Достапни линкови

logo-print

Унгарија употреби солзавец против бегалците


Немири избија денеска на просторот на прифатниот центар за мигранти во Унгарија во пограничниот регион, а полицијата употребила солзавец против бегалците. Бранот мигранти, многумина од Сирија го погодија јужниот дел на унгарската граница минувајќи низ празнините на недовршената препрека. Унгарската Влада денеска дискутираше како да се употреби армијата за да помогне во обезбедувањето на јужната граница на земјата, каде што бранот мигранти влегува во Европската унија. Портпаролот на Владата, Золтан Ковач изјави дека секоја одлука за користење на армијата мора да биде базирана на одлука на Парламентот, каде следната недела ќе биде дискутирано прашањето. Според прогнозите на Обединетите Нации, се очекува бројот на мигрантите, кои минуваат низ блаканските земји на нивниот пат кон Европската унија, да достигне 3000 дневно.

XS
SM
MD
LG