Достапни линкови

logo-print

Давутоглу на 11 опозиционери им понуди место во привремената влада


Ахмет Давутоглу покани 11 членови на опозицијата да учествуваат во привремената влада, која ќе раководии со земјата се до предвремените избори во ноември, пренесува БТА. Пет членови се на опозициската Републиканска народна партија (ЦХП) и по тројца членови на Партијата на национално движење (МХП) и на прокурдската Демократска партија на народите (ХАДЕП). Тие имаат рок до утре до 18 часот да ги прифатат или да се откажат од функциите. ЦХП и МХП изјавија дека нема да учествуваат во привремената влада, додека ХАДЕП истакна дека ќе учествува. Местата кои нема да бидат заземени од опозициските партии ќе им бидат понудени на независни кандидати, надвор од Парламентот.

XS
SM
MD
LG