Достапни линкови

logo-print

Бугарија ќе одржи воени вежби на границата со Македонија


Бугарија ќе одржи воени вежби во близина на границата со Македонија, во услови на зголемен проток на мигранти низ соседните балкански земји. Шефот на генералштабот на бугарската армија Валерија Кардашевска за Ројтерс изјави дека ситуацијата во Македонија, Грција и Србија „е прилично комплицирана и ние мора да реагираме превентивно.“ Повеќе од 5000 луѓе на 23 август влегоа во Србија од Македонија на пат кон западна Европа, откако Македонија се откажа од обидите со сила да ги запре бегалците главно од Сирија.

XS
SM
MD
LG