Достапни линкови

logo-print

САД распоредуваат авиони Ф22 во Европа


Соединетите држави наскоро ќе распоредат борбени авиони од типот Ф22 во Европа како поддршка на источноевропските земји членки на НАТО кои страхуваат по руската интервенција во Украина,. Тоа ќе биде прво разместување на ваков вид авиони во Европа. „Руската воена активност во Украина продолжува да претставува причина за голема загриженост за нас и нашите европски партнери“, оцени Пентагон.

XS
SM
MD
LG