Достапни линкови

logo-print

Одликувани луѓето што спречија напад на воз


Тројцата Американци и Британецот кои симаа тешко вооружен маж од преполн француски патнички воз, добија највисоки одликувања во Франција. Францускиот претседател Франсоа Оланд денеска им ги додели одликувањата на тројцата кои го покориле напаѓачот кој со оружје се движел низ возот. 26-годишниот напаѓач бил Мароканец, а француската полиција за борба против тероризмот го упасила. Во возот кој на 21 август патувал од Амстердам до Париз, имало 500 патници.

XS
SM
MD
LG