Достапни линкови

Попоски-ЕУ да обезбеди заеднички одговор за мигрантите


Министерот за надворешни работи Никола Попоски.

Министерот за надворешни работи Никола Попоски.

Министерот за надворешни работи Никола Попоски изјави денеска дека за проблемот со мигрантите потребно е Европа да обезбеди заеднички одговор, оти ниту една земја не може проблемот да го реши сама со сопствени ресурси. Според него, помошта за Македонија од Брисел засега е симболична и од ЕУ очекуваат третман како кон земја членка. Попоски за време на посетата на летен камп во Охрид порача и дека ќе направат максимални напори мигрантите кои сакаат да влезат на македонска територија да бидат регистрирани. Тие што ќе се одлучат за барање азил, според него да добијат соодветен третман, а исто така и оние кои сакаат да го продолжат патувањето.

XS
SM
MD
LG