Достапни линкови

logo-print

Убиен вториот човек на Исламската држава


Американските власти соопштија дека вториот човек на Исламската држава бил убиен во воздушен напад на почетокот на неделата. Портпаролот на Националниот совет за безбедност, Нед Прајс изјави дека Фадхил Ахмад ал Хајали патувал во возило во близина на ирачкиот град Мосул кога загинал во нападот. Тој во Исламската држава бил задолжен за координација и преместување на големи количини на оружје, експлозиви, возила и луѓе меѓу Ирак и Сирија.

XS
SM
MD
LG