Достапни линкови

ОН: Македонија да ги почитува бегалците


Комесарот за бегалци на ОН, Антонио Гутјерес.

Комесарот за бегалци на ОН, Антонио Гутјерес.

Обеденитети Нации изразија загриженост, откако македонската полиција употреби сила да ги растера бегалците и мигрантите кои се обидуваа да влезат од Грција. Високиот комесар за бегалци на ОН, Антонио Гутјерес денеска разговарал по телефон со македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски и му кажал дека Македонија треба да воспостави „уредно управување“ на нејзините граници и да ги почитува бегалците.

XS
SM
MD
LG