Достапни линкови

logo-print

Турција гради бетонски ѕид на границата со Сирија


Турските медиуми известуваат дека Турција започнала да гради бетонски ѕид долг 45 километри низ должината на границата со Сирија. Приватната новинска агенција Доган денеска извести дека 12 километри од препреката веќе е изградена по должина на границата кај провинцијата Хатај, главната точка за шверцување и поминување на границата од Сирија. Официјалните лица не коментираа веднаш. Турција ја засили безбедноста низ нејзината граница за да спречи странски борци да влезат во Сирија и да блокираат милитанти да влезат во Турција.

XS
SM
MD
LG