Достапни линкови

logo-print

Словачка критикувана за мигрантите


Министерството за внатрешни работи на Словачка на 20 август соопшти дека ќе им додели азил на само 200 Сиријци христијани, предизвикувајќи критики од другите членки од Европската унија. Портпаролката на минитсрството Михаела Пауленова, рече дека одлучиле да прифатат само христијани бидејќи имале голем потенцијал да се интегрираат во нивното општество. Таа додаде дека Словачка има малку муслимани и нема џамии. Обединетите Нации и европските преетставници не се согласуваат. „Ги повикуваме земјите да не дискриминираат“, рече Бабар Балоч, портпарол на Агенцијата за бегалци на ОН. Словачка, Чешка, Унгарија и Полска во јуни го блокираа планот на ЕУ за членките да примат одреден број на бегалци кои пристигаат во Италија или Грција.

XS
SM
MD
LG