Достапни линкови

logo-print

Милитантите на ИД презедоа одговорност за нападот во Каиро


Милитантите на групата на Исламската држава ја презедеоа одговорноста за автомобилот бомба што денеска експлодираше во близина на зградата за национална безбедност во Каиро, при што беа повредени шест полицајци. Нападот доаѓа неколку дена откако претседателот на Египет, Абдел Фатах ал-Сиси го наметна новиот анти-терористички закон за борба против локалниот огранок на ИД. Експлозијата го урна ѕидот на владината зграда, оставајќи длабоки дупки преку кои се гледаа канцелариите. Египетските власти рекоа дека напаѓачот ја паркирал колата пред зградата на службите за безбедност и заминал со чеовек на моторцикл.

XS
SM
MD
LG