Достапни линкови

logo-print

Во Кина уапсени 15 илјади луѓе за сајбер криминал


Кинеската полиција уапсила 15 илјади луѓе под сомневање дека извршиле сајбер криминал како резултат од строгите мерки на владата за контрола врз интернетот, соопшти кинеското Министерство за јавна безбедност. Се наведува дека операцијата била насочена кон осомничени за хакирање на интернет страници на компании, банки и владини агенции. Пекинг на интернетот гледа како на виртуелна територија во која мора да владеат закони и прописи.

XS
SM
MD
LG