Достапни линкови

logo-print

Путин во археолошка мисија на дното на Црно море


Рускиот претседател Владимир Путин ја искористи посетата на Крим да им се приклучи на експертите во истражувачката подморница на Црно море. Притоа тој ги разгледал остатоците од еден византиски брод кој во 11 век потонал во близина на Севастопол. „Ова нуркање би требало да ги мотивира луѓето да се заинтересираат за историјата. Руската државотворност почна да се обликува токму околу 10 и 11 век и да гради врски со Византиското царство“, рече Путин. Тој во 2009 година со мала подморница нуркаше во најдлабокото езеро на светот, Бајкалското.

XS
SM
MD
LG