Достапни линкови

logo-print

Воена вежба на НАТО


Илјадници падобранци од земјите на НАТО до 13 септември ќе учествуваат на најголемите падобрански воени маневри во Европа од крајот на Студената војна, соопштено е вчера во Брисел. Во соопштението на НАТО се наведува дека вежбата во Германија, Бугарија, Романија и Италија е организирана за да се покаже дека Алијансата е способна за брза реакција и оти може да даде поддршка за силна и сигурна Европа. Во последно време неколку земји на НАТО кои некогаш беа во составот на Советскиот сојуз оценија дека се чувствуваат загрозено од Русија која се обвинува дека им дава поддршка на проруските сепаратисти во источна Украина.

XS
SM
MD
LG