Достапни линкови

logo-print

Унгарија ќе ангажира неколку илјади полицајци на границата со Србија


Унгарската Влада одлучи да ангажира неколку илјади полицајци долж границата на Унгарија со Србија поради контрола на миграцијата, изјави денеска шефот на премиерскиот кабинет Јанош Лазар. Тој истакна дека пограничните единици ќе работат заедно со полициските сили. Лазар нагласи и дека унгарската Влада побарала од пратеничките групи на владејачката коалиција Фидес и Демохристијанската партија да покренат постапка за закажување вонредна седница на Парламентот, на која ќе се расправа за амандманот на кривичниот закон, кој се однесува на илегалната миграција.

XS
SM
MD
LG