Достапни линкови

logo-print

Путин со предупредување до Кримските татари


Рускиот претседател Владимир Путин ги предупреди етничките татари кои се малцинство на Крим да не бараат специјален статус на полуостровот што Москва го анектира од Украина во минатата година. Татарите кои се муслимани чинат 10 насто од популацијата на Крим и се против руската анексија. За време на тридневната посета на Крим со цел да го промовира тамошниот туризам, Путин се сретна и со претставници на повеќе малцинства. „Меѓуетничките односи се чувствителна работа. Секоја шпекулација за некакви специјални права за некое посебно малцинство е екстремно опасна“, оцени Путин.

XS
SM
MD
LG