Достапни линкови

logo-print

Советот за безбедност на ОН за ситуацијата во Сирија


Советот за безбедност на Обединетите нации усвои резолуција со која се поддржуваат преговорите за Сирија со цел да се воспостави мир во таа земја. Според оценките, документот претставува историски настан, бидејќи за прв пат во изминативе две години Советот за безбедност бил единствен во испраќањето порака за поддршка на политичкиот процес во Сирија. Рускиот амбасадор во Обединетите нации Виталиј Чуркин изјави дека тоа е прв документ за Сирија кој бил усвоен со консензус. Русија и Кина досега ставаа вето на резолуциите за Сирија. Таму од почетокот на војната во 2011 година досега загинаа над 250 илјади луѓе.

XS
SM
MD
LG