Достапни линкови

logo-print

Бан Ки Мун со осуда на насилствата во Украина


Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун ја осуди ескалацијата на насилствата во Украина каде што во изминативе денови загинаа десет луѓе, главно цивили. Москва ја обвини украинската војска дека подготвувала офанзива во источниот дел на Украина, додека Киев наведе дека проруските сепаратисти почнале да преземаат провокативни акции. Бан Ки Мун побара од двете страни да сторат се што е неопходно за да спречат натамошно ширење на насилството.

XS
SM
MD
LG