Достапни линкови

logo-print

Ирачкиот премиер укина 11 министерски места


Премиерот на Ирак Хајдар ал Абади укина 11 министерски места во рамките на планот за реформа на владата во борбата против корупцијата, јавија синоќа новинските агенции. Меѓу укинатите места се и оние за човекови права, за правата на жените и за регионални прашања. Тој укина и три потпретседателски места, а четири министерства спои со други. Ирачката влада на 9 август усвои план за реформи по бранот демонстрации во земјата против корупцијата во државниот врв.

XS
SM
MD
LG