Достапни линкови

logo-print

Пронајдени остатоци од индонезискиот авион


Официјален претставник на Министерството за транспорт на Индонезија изјави дека селани во источниот дел на Папуа, пријавиле дека пронашле остатоци од срушениот патнички авион кој носеше 54 луѓе, а претходно денеска беше пријавен за исчезнат.

„Авионот е пронајден. Според жителите авионот се урнал во планините. Верификација се уште е во процес", вели директорот на воздушниот транспорт при Министерството за транспорт на Индонезија. Властите претходно соопштија дека изгубиле контакт со патнички авион кој припаѓал на локалниот авиопревозник Тригана. Службите изгубиле контакт со авионот набргу по неговото полетување од главниот град на Папуа. Во авионот имало 44 возрасни патници, пет деца и бебиња, и пет членови на екипажот.

XS
SM
MD
LG