Достапни линкови

logo-print

Десетици цивили загинале во Сирија


Десетици лица се убиени во воздушни напади од страна на сириските владини сили на пазар во близина на Дамаск.Сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Лондон соопшти дека најмалку 58 лица загинале, а 200 се повредени во денешните воздушни напади во градот Доума кој е во рацете на бунтовниците. Од Опсерваторијата велат дека владините сили извршиле четири воздушни напади врз пазарот и дека „повеќето од загинатите се цивили“. Претходно овој месец Амнести интернешнал ја обвини Владата на сирискиот претседател Башар ал-Асад за воени злосторства поради блокадата и воздушните напади на регионот околу Доума.

XS
SM
MD
LG