Достапни линкови

logo-print

Турција нема самостојно да врши напади врз ИД


Турските власти се согласија со предлогот на САД да не извршуваат самостојни воздушни напади врз позиции на борците од групацијата Исламска држава во Сирија надвор од рамките на операцијата на меѓународната антитерористичка коалиција, изјави портпаролот на Стејт департментот, Џон Кирби. „Ги замоливме турските власти да не извршуваат самостојни воздушни напади врз позиции на ИД во Сирија, додека Турција целосно не се интегрира во меѓународната антитерористичка коалиција, за да биде обезбедена безбедноста на извршуваните воздушни операции за коалицијата во мошне оптоварениот воздушен простор. Турците се согласија, додаде Кирби. Според него Вашингтон и Анкара продолжуваат да работат за ликвидирање на заканите, кои произлегуваат од ИД во Сирија во близина на границата со Турција.

XS
SM
MD
LG