Достапни линкови

logo-print

Грчкиот парламент го одбри спасувачкиот пакет


Грчкиот премиер Алексис Ципрас успеа да добие поддршка во парламентот за спасувачкиот пакет од 85 милијарди евра, оценувајќи дека тоа е неопходен чекор за земјата. Во обраќањето пред денешното гласање во парламентот Ципрас изјави дека министерот за финансии Еуклид Цакалотос се соочува со битка на состанокот со министрите за финансии на еврозоната во текот на денов за да ја отстрани заканата од привремен заем што и е понуден на Грција во замена за новиот спасувачки пакет. „Привремениот заем е враќање на земјата во бескрајна криза“, рече премиерот Ципрас. Од владата е најавено дека Ципрас ќе побара гласање за доверба на неговиот кабинет по 20 август.

XS
SM
MD
LG