Достапни линкови

logo-print

Трет пад на вредноста на кинескиот јуан


Кина трет ден по ред ја намалува вредноста на нејзината валута, јуанот. Станува збор за намалување од еден процент во споредба со американскиот долар. Вчера намалувањето изнесуваше 1,9, а завчера 1,6 проценти. Ваквите потези предизвикаа загриженост дека тие би можело да значат вовед во нова глобална валутна војна, со оглед на тоа што другите земји би биле принудени на сличен чекор, односно девалвирање на нивните валути за да можат да бидат конкурентни на светските пазари. Намалувањето на вредноста на јуанот ја стави под сомневање и состојбата во која се наоѓа втората најголема економија во светот.

XS
SM
MD
LG