Достапни линкови

logo-print

Десетици загинати во експлозија на камион бомба во Багдад


Ирачките власти соопштија дека во денешната експлозија на камион бомба на еден пазар во Багдад загинале над 50 луѓе, додека стотина биле ранети. Камионот експлодирал во предградие на Багдад кое главно е на селено од шиитски муслимани. Досега никој не ја презел одговорноста за нападот но, како што јавуваат новинските агенции, сунитските екстремисти во милитантната група Исламска држава често преземаат слични напади во местата каде што претежно живеат шиити.

XS
SM
MD
LG