Достапни линкови

logo-print

Интензивни борби кај Мариупол во Украина


Украинската армија имала интензивни борби со проруските сепаратисти во близина на пристанишниот град Мариупол кој е под контрола на украинската влада. Ова го соопшти претставник на армијата наведувајќи дека во борбите загинал еден војник, додека тројца други биле ранети. Од своја страна, проруските сепаратисти јавија дека во борбите загинал еден цивил. Најновите борби биле фокусирани врз автопатот што Мариупол го поврзува со Доњецк кој е под контрола на бунтовниците. Автопатот главно е во рацете на украинските сили.

XS
SM
MD
LG